Blog

Články

Rozhovor Pro (d)uši no1: Luboš Brablc

30. března 2018 | Kristinka Dokulilová

Zajímá vás něco bližšího o našich členech? Máte jedinečnou možnost zjistit, jak se dívají na svět. Jako prvního vyzpovídala Kristinka Luboše.

Vítáme tě v našem interview na pokračování. Můžeš se nám představit?

Ano, taky vás vítám, slečno Kristinko, a taky všechny čtenáře nebo posluchače a jsem rád, že se naší kapele dostalo té cti, že můžeme právě s vámi vstoupit do rozhovoru. Naše kapela sice už vstoupila do jistého povědomí, ale pro ty, kdo mě ještě neznají: jmenuji se Luboš Brablc, bývám v Mutěnicách, pletu košíky, mám rád přírodu, hraju na kytaru, na kontrabas, rád zpívám, mám rád turistiku a jsem rád, když se můžu posvěřovat své Milé.


Vím o tobě, že jsi také členem scholy Knowit, ve které zpíváš a hraješ na kytaru. Mohl bys těm, kdo scholu neznají, nějak toto uskupení přiblížit?

Myslím si, že „schola” je dost zavádějící pojem. Moje představa scholy je taková, že když se dají dohromady všichni, kdo umí zpívat a na něco hrát a k tomu někdo, kdo děckám umí správně ukázat, kdy mají nastoupit, pak vznikne schola. Pokud je tam hodně kytar, baskytara, bicí a dobří zpěváci, kteří umí zazpívat i nějaká sóla, tak si myslím, že se dá říct, že to je kapela (pojem “kapela“ mám mnohem radši). Pokud scholu tvoří pouze zpěváci, nazval bych to sborem nebo chrámovým sborem. Ale scholu, tak jak ji chápu já, vidím jako uskupení, které zpívá vyloženě pro Boha, zpívá jen pro věřící posluchače, protože zpívá přímo o Bohu, a scholy taky rozhodně nemají namířeno k nějakým hvězdným místům – můžou fungovat pouze v rámci farností nebo v rámci obcí, případně jako účastníci křesťanských festivalů.


Další otázka už směřuje k tvé kapele Pro (d)uši. Zajímalo by mě, jak vznikl tento název? Nese v sobě nějaký třeba skrytý význam?

Tož tak nějak jsme si s kapelů říkali, že bysme se mohli nějak jmenovat, a že je to dlouho blbé, že se nijak nejmenujem, a proto bysme sa mohli teda nějak jmenovat. (smajlík) A protože sa pořád tak nějak na nic nedocházalo, tož jsem si řékl, že to tak nenechám. Kristinka mi někdy v počátcích našeho vztahu napsala mail, který měl v předmětu právě Pro (d)uši s "d" v závorce. Co obsahoval vám přesně neprozradím, ale byl jak pro duši, protože mě potěšil milými slovy, tak pro uši, protože kromě dopisu obsahoval i nahrávku. A v době, kdy jsme hledali pro naši kapelu název, jsem si na tohle spojení z mailu vzpomněl. Chtěl jsem, aby naše kapela nebyla jenom o tom, že hrajeme, ale abychom tím taky udělali lidem radost a abychom jim též prostřednictvím hudby mohli předat nějaké myšlenky. Proto tedy "Pro duši", že chceme lidi potěšit na duši, a "Pro uši", protože jsme kapela, která hraje a kterou si můžete poslechnout.


Kdy tě napadlo založit kapelu?

Tak to jsem byl asi v první třídě, možná jsem byl ještě předškolák, a představoval jsem si, že jsem s mými kamarády na zahradě na trávníku, já hraju na kytaru, můj kamarád hraje na klavír a můj bratranec ještě na další nástroj. Takže jsem si už v dětství představoval, že hraju v kapele, a byl jsem unešený z té myšlenky založit ji a hrát v ní.


Když přejdeme od představy k realitě, jak se dělá taková kapela?

To je otázka jako: Chci postavit dům. Co mám pro to udělat? Nebo spíš: Chci založit podnik. Jak se to dělá? To je strašně široké a nedá se to úplně popsat. Nejlíp asi odpovím, když řeknu, jak to probíhalo u nás. Já jsem prvně začal hrát, když mě Petr Vaculovič pozval na festival SoulFly (2012) v Hodoníně, kde jsme hráli nějaké přepsané skladby od Metallicy. Tuto kapelu jsme dali dohromady příležitostně, takže její existence spolu se skončením festivalu také zanikla. Pak se řešilo, co dál. Já jsem se dal dohromady s muzikantem Lukášem a Radimem, dál s bubeníkem Matějem a basákem Kubou. Později se uskupení proměnilo a já jsem hrál s Ríšou, s Filipem, s kytaristou Matějem, s bubeníkem Jendou a taky Lukášem, který hrál na baskytaru. Sestava nynější kapely je doplněna o flétnistku Áďu Benešovou a houslistu Kamila Trávníčka. Podpořil nás také již zmíněný Petr V. na bicí a jeho milá Danielka na baskytaru.


Jaké sny máš s kapelou?

No vidím to tak, že budeme hrát na úplně moc open air koncertech, že na nás lidi budou házet podprsenky a plyšáky, že nás budou naprosto zbožňovat a my jim budeme dělat tříhodinové autogramiády. Samozřejmě budeme mít naprosto dokonalé vybavení, perfektního zvukaře, svůj autobus a budem si žít jako pánové a nebudeme muset nic jiného dělat. (smajlík)

No a teď bych se přesunul do reality - není to tak jednoduché. Nemám takové sny. Já mám radost z toho, když dojdu do kapely a vidím tam své kamarády, se kterými se můžu posdílet a zahrát si. A pokud mám říct, jaký sen s kapelou mám v posledních měsících, pak můžu prozradit, že spolu plánujeme další soustředění, koncerty, že se budeme dál scházet na zkouškách. Přeju si hlavně dál pokračovat v autorské tvorbě a aby se k nám přidaly nové nástroje (cello atd.). Takže tím snem je realizace těchto skladeb, které si můžu zahrát spolu s perfektními muzikanty, a předávání radosti z našich setkání všem lidem, kteří mezi nás zavítají nebo kterým hrajeme na koncertu.


Inspiroval/ inspiruje tě někdo v hudebním světě?

V kompozici mě hodně inspiruje Petr Vaculovič. Co se týče inspirace "odjinud", mám hodně stylů, které se mi líbí. Při skládání mi pomohlo naposlouchat si hard-rockové kapely jako Rise Against a další skladby, které jsem poslouchal a rozebíral a na nich se učil rozepisovat například bicí. Díky rozebírání poslechu člověk zjistí, jak skladba funguje kompozičně. Dá se říct, že všechny skladby, které poslouchám, mě svým způsobem inspirují. Stejně tak všecko to, co právě prožívám ve svém životě, mě inspiruje k tvorbě. Inspiruju se světem kolem sebe, tím, co čtu, myšlenkami a taky Biblí.


Existuje nějaký hudební žánr, který bys nemohl poslouchat déle než dvě hodiny?

Dechovka. Pak ještě rap, techno, jódlování, hodně tvrdý metal, lidové muziky s vozembouchem, rozladěnou tubu a tetky, které si připadají, že umí krásně zpívat a každý se kochá jejich radostí ze zpěvu v tolika letech, a přitom vůbec neumí zpívat. Tak to bych nevydržel poslouchat dvě hodiny.


Vyjadřuje něco tvá hudba?

Rozhodně.


Dá se to popsat slovy? Nebo, v té obecnější rovině, myslíš si, že hudba má obsahovou stránku?

Tak minimálně hudba působí na pocity člověka a dokáže jej na něco naladit. Tak například: sledujete film, dojemná scéna, Titanic se potápí. Nebo jiný obraz - mládenec mává své nastávající z vlaku, jeho milá mává kapesníčkem, dojemná hudba, dlouze táhnou smyčce a housle vytahují nádherné melodie, všichni pláčou dojetím. Pokud by tam ale ta hudba nebyla, nenavodilo by to rozhodně takovou atmosféru.

Pokud je hudba spojena i s dalším druhem umění, může nám tím názorněji něco sdělit, například ve spojení s tancem, dramatem nebo slovem (což je vlastně píseň jako taková). Instrumentální hudba takové konkrétní obrazy předává hůře, zato ale určitě působí na pocity.

V čem je poslání hudby? Aby dělala nám i druhým lidem radost, aby rozvíjela jejich charakter i jejich talent, aby se při hudbě scházeli a abychom taky skrze ni chválili Boha.


Myslíš si, že je důležité psát pro kapelu autorské písně, autorské skladby?

Tak to je úplně nejdůležitější věc. Kapelu dělá jedinečnou právě to, že má své písničky. Podle nich si posluchač hned spojí píseň s konkrétní kapelou. Tvořit autorské věci mi navíc přináší obrovskou radost. Je neskutečné, když se partitury, které tvořím v programu, najednou zhmotní a člověk to slyší naživo. Když Áďa na zkoušce zahraje z not tu krásnou melodii – ale teď se nechci vychloubat, to ne (smajlík) – tak zkrátka když zahraje melodii (smajlík), a ona je ještě krásnější, než jsem doufal, že by mohla být. Když se do toho připojí bicí a baskytara a dostane to ten svůj reálný tvar, tak je to prostě nádherné, když věci, které patří do naší kapely, můžeme i hrát a pak si na bandzone můžeme pověsit skladby, které jsou jen naše.


Co bys chtěl vzkázat těm, kteří zavítají na stránky Pro (d)uši?

Děcka, podívajte sa tam, hlavně si nečtite tento rozhovor. (smajlík) A budeme rádi, když o nás bude větší zájem, protože jedině to, že o nás budou posluchači vědět a rádi si nás poslechnou, nás jako kapelu udrží. Naše kapela bude ráda, když si na webu přečtete, co je nového, podíváte se, kdo všechno v naší kapele hraje, poslechnete si naše písničky. Chceme vás už teď pozvat na naše koncerty, abyste nás taky mohli slyšet naživo.

Není nad to, studovat, co mě baví

6. března 2018 | Luboš Brablc

Kapela Pro (d)uši má teď jistý pěkný nášup nových skladeb. Její lídr byl totiž přijat na obor hudební skladba při konzervatoři v Brně. Věří, že se mu tak dostane vytouženého vedení v tomto směru a že mu muzikantské prostředí naskytne mnoho lákavých příležitostí.

Luboš Brablc: Už koncem základky jsem vážně uvažoval o studiu na konzervatoři. To jsem ale ještě tolik nerozvíjel své skladatelské vlohy a rozhodnutí týkající se střední školy padlo na hodonínskou průmyslovku.

Když jsem se musel znovu rozhodovat, co studovat dále, opět se ve mně probudila touha věnovat se hudbě naplno. A tak jsem si podal přihlášku na obory hudební skladba a dirigování.

15. ledna jsem vykonával přijímací zkoušku na hudební skladbu. Na dirigenství jsem se nezvládl připravit, ale nelituji toho. Upřednostňuji totiž skladbu.

Dnes už mám studium na konzervatoři v Brně jisté. S úsměvem ve tváři jsem se to dočítal v dopise s vyjádřením o přijetí.

V psaní skladeb se tak budu moct konečně zdokonalovat pod tím nejlepším vedením. A setkám se s mnoha dalšími, kteří jsou zapálení pro hudbu, tak jako já.

Koneckonců jsem i rád, že jsem se na hudební školu hlásil až po průmce, protože už tak budu mít obecné předměty za sebou a budu se moct věnovat naplno hudební kompozici, kapele, schole a všem hudebním útvarům, do kterých se dostanu. Snad bude jedním z nich i orchestr.

Plánování soustředění kapely Pro (d)uši

3. července 2017 | Luboš Brablc

Prázdninový čas má většina studentů naplánovaný v podobném duchu - tábory, dovolené, fesťáky, koupáky a co zbyde - to si vynahradí na nějakou brigádu. Jelikož většina z našich členů taky ještě studuje, tak se naše prázdniny dost podobají průměru, až na 'pár' vyjímek. Těmi jsou zkoušky, soustředění, jeho příprava a investování svých nápadů do kapely a do nových skladeb.

Soustředění jsou pro nás muzikanty naprosto stěžejní - nacvičí se nové skladby, odehraje se koncertík, seznámíme se s novou vesničkou nebo městem a taky se mezi sebou víc poznáme a něco zažijem. Poslední soustředění bylo zážitky naprosto napráskáno. Proto plánujeme další a delší na konci právě započatých prázdnin. Rádi bychom se vydali do Žďáru nad Sázavou, otázkou je, jestli ještě vyjde veškeré zařizování ohledně ubytování a koncertu.

Hlavní lídr kapely právě obětuje hodiny svého času komponování a aranži nových skladeb. Chce to melancholickou chvíli, někdy pomůže tabulka čokolády (po cukrech to myslí líp), nebo sklenka něčeho lahodného k pití. Ale jak je možné psát, když není o čem? To si musí skladatel pokaždé najít. Je hodně věcí, o kterých je možné psát, i když se komponuje hudba beze slov. O silné vzpomínce, o blízkém člověku, zhudebnit lze i citát nebo dokonce stránka z oblíbené knížky, dopis. Stačí se vcítit do myšlenky a pokud přijdou city - pak už to píše samo, v opačném případě - nenapíše se nic. Skladby nejsou vajíčka, nevysedí se jen tak. A nebo možná jsou, protože naše slepice snášejí dost nepravidelně, někdy hojně, jindy nic.

Pokud nebudeme lenivý (a to my nejsme) pak si nás budete moct poslechnout na koncertě ve Žďáře a to s rozšířeným repertoárem, minimálně o dvě skladby. Pro nedočkavce pověsíme ukázky fláků předem na náš web.

Co víc si přát, než soustředění s hudební skupinou pod Zelenou horou a interpretování svých skladeb na podiu.

Víkendové soustředění v Čejkovicích

3. dubna 2017 | Luboš Brablc

Předešlý víkend měl pro naši kapelu Pro (d)uši nejen nášup zkoušek a nových hudebních zkušeností, ale též nám dopřál čas s přáteli, slunečné odpoledne mezi vinicemi a oficiální představení nahrávky Virtuální svět.

Středem našeho soustředění se stal minikoncert pro několik našich přátel. Díky němu jsme se přesvědčili, že jsme schopni bez problémů odehrát celý náš repertoár, se kterým můžeme beze strachu vyrazit na další koncerty - konkrétně na nejbližší v rámci festivalu SoulFly 2017, 6. května.

Věříme, že víkendové soustředění na faře v Čejkovicích bylo jedno z prvních v celé plejádě dalších. Snad budou další společné víkendy alespoň nejméně přínosné, jako právě tento.

Nahráváme skladbu Virtuální svět

29. ledna 2017 | Luboš Brablc

Poslední dvě zkoušky se rýsovaly nejen ve vzoru hledání správných kytarových efektů, ale i nedostatků v partech - nahrávali jsme skladbu ,,Virtuální svět".

Tento kousek repertoáru je zpívaný, u všech našich skladeb to není zvykem.

Jejím textem se stala báseň hodonínské autorky Jarmily Moosové. Do not jej zasadili Luboš Brablc a Kristina Dokulilová. Zvukové stopy nahrál a zmixoval Petr Vaculovič.

V sólovém provedení tato skladba zazněla již na akademii hodonínské průmyslovky, teď se těší i na váš sluch. Zbývá jen zmixovat a upravit stopy.

. března 2018 | Luboš Brablc

Kristinka Dokulilová 30. března 2018

Rozhovor Pro (d)uši no1: Luboš Brablc

Zajímá vás něco bližšího o našich členech? Máte jedinečnou možnost zjistit, jak se dívají na svět. Jako prvního vyzpovídala Kristinka Luboše.

Hudba Pro (d)uši Rozhovor
Luboš Brablc 3. července 2017
Z koncertu kapely Pro (d)uši

Plánování soustředění kapely

Prázdninový čas má většina studentů naplánovaný v podobném duchu - tábory, dovolené, fesťáky, koupáky a co zbyde - to si vynahradí na nějakou brigádu...

Hudba Pro (d)uši Akce
Luboš Brablc 3. dubna 2017

Víkendové soustředění v Čejkovicích

Předešlý víkend měl pro naši kapelu Pro (d)uši nejen nášup zkoušek a nových hudebních zkušeností,...

Hudba Pro (d)uši Událo se

Příspěvky

Luboš Brablc duben 2017
Koncert SoulFly 2017 - plakát

Koncert - SoulFly 6. května 2017 v 18:00

Zkoušky probíhají v plném proudu, abychom mohli na festivale vystoupit s co největším počtem propracovaných skladeb...


Hudba Pro (d)uši Koncert
Bandzone

Koncertů: 4

Fanoušků: 4

Skladeb: 7

Členů: 6

2016 - 2018
Pro (d)uši
Webdesign: Luboš Brablc